OCHRONA DANYCH
OSOBOWYCH (RODO)

 


Strona startowa Innowacje


Innowacyjny projekt strzelnicy dla osób niewidomych i słabowidzących


Produkt znajdzie szerokie zastosowanie wśród osób pełnosprawnych – tak zawodników jak i amatorów, w celu nauki i doskonalenia umiejętności strzeleckich.


CO?

Nasza firma wdrożyła innowacyjny system strzelnicy przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących, będący odpowiedzią na zaobserwowane problemy z dostępnością rozwiązań skierowanych do tej grupy osób.

PO CO?

Naszym celem było stworzenie produktu uniwersalnego w zastosowaniu, przystępnego cenowo, który osoby z dysfunkcjami wzroku mogą stosować w połączeniu z dowolnym rodzajem broni. Namierzanie celu jest możliwe dzięki informacji dźwiękowej przekazywanej użytkownikowi za pomocą słuchawek – dźwięk sygnalizuje zbliżanie się do celu na zasadzie podobnej jak w przypadku czujnika parkowania.

Proces projektowania strzelnicy został poprzedzony badaniami z udziałem niewidomych i słabowidzących strzelców, w celu jak najlepszego dopasowania systemu do ich potrzeb. Dzięki temu było możliwe stworzenie rozwiązania, które może być stosowane zarówno do użytku na ogólnodostępnych strzelnicach, w trakcie indywidualnego treningu czy jako narzędzie treningowe dla początkujących strzelców.

System współpracuje z powszechnie dostępnymi urządzeniami (m.in. komputer przenośny, kamera z zoomem optycznym, laserowy wskaźnik celu).

DLA KOGO?

System skierowany jest dla dwóch grup odbiorców:

1 grupa

 • Strzelnice
 • Kluby strzeleckie
 • Osoby indywidualne – stanowiące grupę 2

2 grupa

 • Strzelcy amatorzy i ich opiekunowie
 • Strzelcy zawodnicy i ich opiekunowie
 • Trenerzy/instruktorzy

Produkt znajdzie również szerokie zastosowanie wśród osób pełnosprawnych – tak zawodników jak i amatorów, w celu nauki i doskonalenia umiejętności strzeleckich.

JAK?

Strzelnica dla osób niewidomych i słabowidzących jest oferowana w trzech podstawowych pakietach:

 • Pakiet 1
  oprogramowanie
 • Pakiet 2
  Pakiet 1 + sprzęt w skład w którego wchodzi laser i kamera z optycznym zoomem
 • Pakiet 3
  Pakiet 1 + pakiet 2 + szkolenie z obsługi

Niezależnie od wybranego pakietu do prawidłowego funkcjonowania systemu niezbędne są dedykowane tarcze.

Istnieje możliwość dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb. Jeżeli są Państwo zainteresowani produktem lub mają Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu na adres: biuro@otawagroup.pl

Projekt “Wdrożenie do produkcji strzelnic przystosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących” był realizowany w okresie od sierpnie 2021 do sierpnia 2022 r.  w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 oś priorytetowa II: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw 2.3.5 Design dla przedsiębiorców.

Testy systemu na strzelnicy WKS “Śląsk” w trakcie treningów Kadry Narodowej Niewidomych

Diagram ilustrujący działanie systemu